Müşteri İlişkileri

Müşteri İlişkileri

Bayilerimiz ve tüketicilerimiz arasındaki bağın daha güçlü olması için iletişim köprüsü görevini üstleniyor, ürün ve hizmetlerle ilgili her türlü müşteri ihtiyacını; sorgu, yardım, danışma, işlem, talep şeklinde 7 gün 24 saat telefon veya yazılı kanallar üzerinden karşılıyoruz. Bu hizmette müşteriye iyi bir deneyim yaşatmayı hedefleyerek ihtiyaç ve talep erişimlerini karşılayacak en uygun çözümleri sunuyoruz. 

Bayimiz ya da tüketicimizin bireysel iletişimine önem vererek, sunulacak müşteri hizmeti için standartlar belirliyor; çeşitli, objektif, ölçülebilir yöntemlerle değerlendiriyor, kalıcı olarak iyileştirici eylemleri ortaya koyup, uygulayıp, gelişimi raporluyoruz. Bu sayede iş ortaklarımızın sağladığı hizmetin yüksek kalitede ve sürdürülebilir olmasını garanti ediyoruz.

Gelişim alanlarını tespit ederek, belirlenen süreçleri ve hizmet kalitesine uygunluğunu baştan uca denetliyor, hizmet sürekliliğini sağlayacak ve hizmeti geliştirecek çalışmaları yürütüyoruz.

Bebek Yaşam

ISO Belgelerimiz

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi kapsamındaki ürünlerimiz ve ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi üzerindeki etkili çalışmalarımız sayesinde nihai tüketicilerimize kusursuz destek sağlıyoruz.